90 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGLOŚCI

12 listopada 2008 r. na hali sportowej współczesny Stańczyk ( Łukasz Obrusznik) wprawił w ruch wskazówki niezwykłego historycznego zegara. Ukazywał on 12 ważnych w dziejach narodu Polskiego scen historycznych, m.in. chrzest Polski, rozbicie dzielnicowe, reformy Kazimierza Wielkiego, Bitwę pod Grunwaldem, obalenie szlacheckich przywilejów w czasie obrad Sejmu Wielkiego i Konstytucję 3 Maja, rozbiory, powstania zbrojne, wreszcie wydarzenia 11 listopada 1918 roku.  W ten sposób uczczono w Zespole Szkół w Rudzińcu obchody  90 rocznicy odzyskania Niepodległości Polski.

Uroczystość wzbudziła zaciekawienie publiczności dzięki wielkiemu zaangażowaniu aktorów. Wystąpili uczniowie klas IIIa, IIIc, , IId, Ia, Ib. Program wzbogacono wokalnymi występami gimnazjalistów –  Roty ( W. Nowak, A. Szczygieł, S. Prochota)  i Murów Jacka Kaczmarskiego ( K. Klaka), a także odegraniem na trąbce naszego hymnu narodowego przez ucznia klasy VI ( B. Bycka).

Zgromadzeni na hali mogli również zobaczyć fragment ,,Krzyżaków” w reż. A. Forda oraz krótki filmik, w którym przedstawiciele różnych klas wypowiedzieli się na temat: czym jest dzisiaj patriotyzm, kto to jest patriota.

Udało się zainteresować młodzież trudnym zagadnieniem, jakim jest walka o polską niepodległość.