herb1.jpg

"700 lat naszych miejscowości
"Wspólnie przeżyjmy To jeszcze raz"

Z okazji podsumowania obchodów 700-lecia 6 miejscowości Gminy Rudziniec: Chechła, Rudzińca, Rzeczyc, Słupska, Taciszowa i Widowa w Gimnazjum w Rudzińcu 27 listopada ,, rozkwitła" kolorowa tęcza.
Towarzyszyła występom uczniów, którzy postanowili przybliżyć mieszkańcom całej gminy, jak bawiono się podczas rocznicowych imprez w poszczególnych wsiach, a przede wszystkim w gimnazjum.
To była wielka lekcja historii.
Dzięki dotacji uzyskanej z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży gimnazjum wzbogaciło się o dawne śląskie stroje i eksponaty do szkolnego muzeum.
Uczniowie tradycyjnie powitali gości

Pokaz śląskiej mody rozpoczął uroczystość.

Pantomima obrazująca historię Gminy Rudziniec,obrazowała lata szczęścia i dobrobytu oraz czas epidemii, klęski, głodu, wojny i okupacji.
Gimnazjaliści w przekomicznych kostiumach pracowali przy wyrębie drzewa, zakładali rodziny, modlili się pod krzyżem, umierali z powodu zarazy, budowali domy i szkołę.Wspominali historię, ale i zachęcali do zadumy nad przeszłością naszej małej ojczyzny.

Taniec, muzyka, śpiew i szereg zabawnych scenek w wykonaniu uczniów umilił mieszkańcom Gminy Rudziniec niedzielne popołudnie.

Uroczystości rocznicowe jednoczyły mieszkańców poszczególnych sołectw. Pokazały historię i piękno Śląskiej Ziemii.
Za przypomnienie i występ podziękował Przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego inż. Tadeusz Mamok i Dyrektor Gimnazjum mgr Krzysztof Obrzut.
Na zakończenie goście zwiedzali nasze muzeum regionalne.