WYSTAWA RZEŹBY LUDOWEJ I WARSZTATY TEATRALNE
pt. ,,CZŁOWIEK Z PASJĄ”

8.V- 18 VI. 2007 R.

          Świątki, krzyże i krzyżyki, płaskorzeźby miejscowych  zamków, figury Chrystusa Frasobliwego i dawnych ludzi pracy oraz wiele innych niezwykłych dzieł można byłopodziwiać od 17 maja tego roku na Regionalnej wystawie rzeźby ludowej pana Mieczysława Iwanka z Pławniowic.

         Wystawę zorganizowano w Publicznym Gimnazjum w Rudzińcu, a oficjalnego jej otwarcia w obecności mieszkańców gminy Rudziniec dokonał dyrektor szkoły pan Andrzej Lipka. Uroczystość swoją obecnością uświetnił wójt gminy pan Krzysztof Obrzut, który stwierdził:  Rzeźby są piękne, a sama wystawa niezwykła. Byłem dyrektorem tej szkoły, teraz odwiedzam ją jako wójt i cieszę się, że ta placówka nadal prężnie działa, m. in.  upowszechniając twórczość naszych niezwykłych mieszkańców, takich jak pan Iwanek.
        Rzeźbiarz ludowy - Pan Iwanek to człowiek pełen pasji. Po pracy na wiele godzin zamyka się w swoim warsztacie i tworzy w korze, w drzewie niepowtarzalne, pełne uroku rzeźby.

- W drzewie, w korze widzę żywą formę, którą próbuję ożywić za pomocą dłuta.

Chcę też nauczyć gimnazjalistów tej trudnej, ale wdzięcznej sztuki. Może odkryję jakiś drzemiący talent i pomogę chociaż jednemu młodemu człowiekowi, który naprawdę chcą nauczyć się rzeźbić. Początki zawsze są trudne zwłaszcza wtedy, gdy nie wie się jakiego użyć drewna, narzędzi, czy też jak posługiwać się dłutami rzeźbiarskimi - mówił nasz niepowtarzalny twórca ludowy.

         Chętnych do udziału w warsztatach nie brakowało, gdyż jak  mówili uczniowie:

-To lepsze niż wysiadywanie na mostku lub pod sklepem, a po drugie to musi być ciekawe jak drewno zmieniasz  w to co chcesz.

- Nawet nie wiedzieliśmy, że na terenie naszej gminy żyje jakiś rzeźbiarz i to dobrze, że jest taka wystawa, zresztą w naszej szkole zawsze  dzieje  się coś ciekawego!

         No cóż, cudze chwalicie swego nie znacie - przypomniała starą maksymę organizatorka wystawy Janina Drozd!


7.gif (904 bytes)